2020 BY KACHA W KUCHNI. POWERED BY WEBWAVE
Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól i olej. Mieszając, wlewamy gorącą (ale nie wrzącą!) wodę i zarabiamy, aż ciasto będzie jednolite i nie będzie się kleić. Wyrabiamy rękami około 10 minut, aż stanie się miękkie i elastyczne. Odkładamy do miski przykrytej czystą ściereczką na godzinę, aby odpoczęło.
Grzyby płuczemy, zalewamy zimną wodą i namaczamy co najmniej godzinę (najlepiej zrobić to poprzedniego dnia i zostawić na całą noc). Po namoczeniu kroimy je w drobną kostkę. Wodę z namaczania koniecznie zostawiamy- wykorzystamy ją do gotowania kapusty.
Kapustę kiszoną należy porządnie odcisnąć, a jeżeli jest bardzo bardzo kwaśna, przed odciśnięciem przepłukać zimną wodą. Kapustę szatkujemy i przekładamy do dużego garnka. Dodajemy ziele angielskie, liść laurowy i pieprz, po czym zalewamy wodą z namaczania grzybów i czystą zimną wodą – łącznie około 1,5 szklanki. Gotujemy pod przykryciem przez godzinę, co jakiś czas mieszając. W tym czasie na patelni rozgrzewamy olej i szklimy na nim pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Gdy zrobi się lekko złota- dorzucamy poszatkowane grzyby, doprawiamy solą i pieprzem i chwilę smażymy. Mniej więcej w połowie czasu gotowania kapusty, dorzucamy do niej przesmażone grzyby z cebulą i wszystko dokładnie mieszamy. Doprawiamy do smaku. Po ugotowaniu kapusta powinna być zupełnie miękka, a w garnku nie powinno być płynu. Farsz odstawiamy do przestygnięcia.
Ciasto dzielimy na kilka części i partiami rozwałkowujemy na blacie podsypanym mąką na grubość ok 2-3mm. Wycinamy kółka o średnicy ok. 9 cm i na każdy taki placuszek nakładamy około łyżeczki wystudzonego farszu. Pierożek składamy na pół i palcami spłaszczamy krawędzie, aby stworzyć szczelną paczuszkę, do środka której nie dostanie się woda. Sklejone brzegi formujemy w warkoczyk, lub dociskamy widelcem, tworząc wzór ząbków. Pierogi gotujemy partiami po kilka sztuk w garnku z osolonym wrzątkiem, przez około 2 minuty od wypłynięcia na powierzchnię wody. Odcedzamy łyżką cedzakową. Jemy od razu, z dodatkiem cebulki przesmażonej na oleju, lub wrzucamy na patelnię z łyżką oleju i smażymy na złoto. Uwaga: jeżeli smażycie pierogi, dajcie im chwilę po ugotowaniu, aby wyschły. Mokre będą przywierać do patelni i mogą się porozrywać. Jeżeli chcecie pierogi zrobić z wyprzedzeniem i zamrozić, po ugotowaniu rozłóżcie je na talerzach w taki sposób, aby do siebie nie dotykały i nie sklejały się ze sobą. Gdy całkowicie wystygną i wyschną, przełóżcie je na tackę lub do pojemnika nadającego się do mrożenia.
Do Świąt zostały niecałe dwa tygodnie, więc najwyższa pora na przepis na klasyk każdej Wigilii- pierogi z kapustą i grzybami. Nie znam nikogo, kto obchodzi Boże Narodzenie i nie je w tym czasie tej najbardziej tradycyjnej spośród polskich potraw. Zapewne przepisów i domowych tradycji przyrządzania pierogów jest tyle, ile domów i każdy lubi je podane trochę inaczej. Ja stosuję taki przepis, jakiego nauczyła mnie Babcia, do dzisiaj też plotę na każdym pierogu warkoczyk zgodnie z jej wytycznymi. Oczywiście możecie pominąć tę dekorację, lub zgnieść krawędzie pierożka widelcem, ale dla mnie to właśnie ten drobiazg odróżnia pierogi świąteczne od tych zwykłych, jedzonych na co dzień. Natomiast przyznaję, że nie potrafię wybrać pomiędzy wersją „z wody”, z okrasą z cebulki, a tymi podsmażanymi na patelni. Na potrzeby sesji zdjęciowej zdecydowałam się na wersję smażoną, bo nic się tak ładnie nie prezentuje na zdjęciach utrzymanych w świątecznym klimacie, jak chrupiąca rumiana skórka, ale prawda jest taka, że na wigilijnym stole zazwyczaj lądują jednak pierogi gotowane w wodzie.
Składniki na ciasto (ok. 60szt):
500g mąki pszennej
2 łyżki oleju
1 szklanka gorącej wody
1 łyżeczka soli
Składniki na farsz:
500g kapusty kiszonej
40g suszonych grzybów
1 duża cebula
Liść laurowy
3 kulki ziela angielskiego
2 łyżki oleju
Sól i pieprz do smaku